Aktivitātes 2017
 


 
Ģenerālā asambleja
Šogad 27. maijā notika 23. Rites tautskolas Ģenerālā asambleja.
Tajā piedalījās arī divas pārstāves no dāņu atbalsta grupas.
Asambleja iesākās ar jauku ģitārmūzikas koncertu Zigmāra Kalnāres un viņa dēla no Neretas izpildījumā.
Pēc koncerta kā jau ierasts notika ikgadējā kopsapulce, viss noritēja pēc dienas kārtības, vecā tautskolas valde tika pārievēlēta, izņemot Natāliju Grīnvaldi, kura izteica vēlēšanos pārtraukt savu dalību valdē, un viņas vietā ievēlēja Marutu Blūmu no Neretas. Maruta ir piedalījusies dažādos Rites tautskolā rīkotajos mākslas kursos, ka arī viņas dēls vairākkārt apmeklējis bērnu vasaras nometnes.
Svinīgais pasākums noslēdzās ar omulīgu pasēdēšanu pie galdiem ar aukstajām uzkodām un kopīgu sadziedāšanu.
 
 
Animācijas darbnīca ar Lolitu Šteinbergu
 
     
Rites tautskola no 26. jūnija līdz 30. jūnijam tika pieskandināta ar bērnu smiekliem, rotaļām, aktīvu un radošu darbošanos, jo norisinājās ikgadējā animācijas nometne. Šoreiz nometnes tematika bija "Rūķošanās un pūķošanās". Rūķi tika pētīti, izsekoti, meklēti, zīmēti un veidoti, kā rezultātā tapa bērnu veidotā animācijas filmiņa "Rūķu kino". Pirmizrādi piedzīvoja arī bērnu veidotais video teātris "Trīs sivēntiņi" un ēnu teātris "Trīs lāči". Paldies vecākiem par uzticēšanos, skolotājiem par darbu un bērniem par viņu prieku un smiekliem!
 
Animācijas nometnes fotogalerija
 
Vasaras kursi sievietēm jūlijā
Sieviešu vasaras kursu laikā Rites tautskolu ar savu vizīti pagodināja Latvijas vēstnieks Dānijā Kaspars Ozoliņš ar Inas kundzi. Vēstnieks un viņa sieva izrādija lielu interesi par notiekošo, un viņi atvēlēja laiku arī sarunām ar kursu dalībniecēm par lietām, kuras viņas veidoja. Kursu laikā mēs adījām, tamborējām mazus dzīvnieciņus, ziediņus un šalles. Apzīmējām un izdekorējām apsveikumu kartiņas, pēc pašu izvēles no klūgām tika pītas putnu barotavas vai grozi. Izšuvām skaistas somas, izgatavojām sapņu ķērājus, audām pērļu aproces, no cementa maisījumā mērcēta auduma veidojām dažādus dārza dekorus un sēnes. Vēstnieks un viņa sieva piedalījās kopīgās pusdienās, un kopā ar dāņu viesiem mums bija iespēja un laiks parunāties par Latviju.
 
 
Kā jaunums šogad bija no latviešu puses izteiktā vēlēšanās apgūt psiholoģiju, un tika noturēta viena trīs stundu nodarbība Līgas Millupes vadībā. Vasaras kursu pēdējā diena noslēdzās ar ļoti skaistu rokdarbu izstādi, pēc kuras visi devās ekskursijā uz Līvānu stikla muzeju.
Arī šogad kā pasniedzēji sieviešu vasaras kursos bija kā no dāņu tā arī no latviešu puses. No Dānijas bija atbraukuši 8 viesi, 5 no kuriem strādāja kā kursu pasniedzēji. No Dānijas pie mums viesojās Lisbeth Andersen, Kirsten un Svend Åge Winther, Margit Bræstrup, Ditte Bræstrup, Birthe un Svend Kragh. Mēs esam priecīci un pateicīgi par viņu brīvprātīgo darbu.
Latviešu pasniedzējas bija Sandra Trakina, Sandra Lasmane, Benita Pavlovska un Jolanta Albrehta. Arī viņām mēs izsakām vislielāko pateicību.
 
Fotogalerija I daļa Fotogalerija II daļa
 
Lomu spēļu nedēļa jūlijā
 
 
Jūlija beigās Rites tautskolā notika lomu spēļu nometne bērniem no 9 gadu vecuma. Daudzi bērni jau bija piedalījušies līdzīgā nometnē pagājušajā gadā. Trīs vecāki puiši tika speciāli uzaicināti kā grupu līderi pārējiem bērniem. Šogad nometne pulcēja 30 bērnus.
No Dānijas kā nometnes skolotāji bija Katja Vinding, Keld Fernstrøm un Jesper Wolfram Jansen. No Latvijas kā nometnes vadītāja bija Lidija Ozoliņa ar skolotājām Jolantu Albrehtu, Elīnu Seņkovu, Santu Zaščerinsku un Ingu Zvilnu.
Bērni izgatavoja zobenus no mīksta materiāla, bet skolotāji organizēja dažādas cīņas un spēles, un bērni cīnījās un skrēja pa skolas teritoriju visu dienu. Nometne beidzās ar svinīgu pasākumu bērnu vecākiem, kur viņi arī varēja izmēģināt zobenus. Noslēgumā uz lielā ekrāna tika demonstrētas nometnes laikā tapušās bildes.
Mums bija lieliskas pavāres, kuras gādāja par ļoti garšīgām maltītēm visu dienu noskrējušajiem un izsalkušajiem bērniem.
Liels paldies visiem!
 
Fotogalerija
 
Mozaīkas un veselīga ēdiena kursi
Šī gada augusta sākumā jau otro vasaru Rites tautskolā notika mozaīkas kursi, kuri ilga piecas dienas. Kursu laikā bija iespējams apgūt mozaīkas tehniku, izmatojot pāri palikušās un apzināti kolekcionētās flīzes, dažādu jaunu, praktisku objektu veidošanā. Flīzes tika dauzītas ar āmuru un iegūtie asimetriskie flīžu gabali kārtoti uz dažādām virsmām. Jaunu izskatu ieguva veci puķu podi, ķeblīši, vāzes, bļodas, šķīvji. Tāpat tapa sienas dekori un spoguļu apmales. Flīzes tika stirinātas izmantojot dažādas ātri un lēnāk žūstošas līmes. Tika apgūta arī flīžu šuvošanas tahnika. Šādas iemaņas ir ļoti noderīgas mājsaimniecībā.
 
 
Paralēli mozaīkas kursiem Līga Grīnberga mācīja gatavot veselīgu un garšīgu ēdienu. Tā bija lieliska divu kursu kombinācija, kuros piedalījās maza grupa mākslinieku no Rīgas, divi dāņi un daži vietējie iedzīvotāji.
 
 
Kursu noslēgumā ikviens jutās pozitīvi uzlādēts.
 
Foto galerija
Bildes Ilzes Dilānes blogā
 
Diasporas nometne augustā
Šovasar no 6.līdz 12.augustam Rites tautskolā notika animācijas nometne Latvijas un diasporas bērniem. Mūsdienu bērni ir uzauguši tehnoloģiju vidē, viņi lielu savas dzīves daļu pavada virtuālajā vidē, spēj brīvi operēt ar audio, video failiem sociālajos tīklos, telefonos, mp3 atskaņotājos un citās ierīcēs, bet bieži vien ir datoratkarīgi un sociāli izolēti. Tādēļ nometnes mērķis bija 15 Latvijas bērniem un 31 diasporas bērnam no Bradfordas nedēļas nogales skoliņas "Saulespuķe" (Lielbritānija), Latviešu biedrības Īrijā latviešu skolas "Jumīts" Waterford (Īrija), kā arī Kaļiņingradas apgabala (Krievija) kopīgi apgūt animācijas pamatus, veidojot filmiņas par latviešu folkloras tēmām. Tāpat nometnes organizatoru mērķis bija palīdzēt bērniem vasaru padarīt par krāsainu, interesantu piedzīvojumu - izjust Latvijas vasaru, kopā iegūt jaunas zināšanas un prasmes rokdarbos, mācīties vai nostiprināt latviešu valodas prasmes, sportot, dejot, atpūsties. Kā materiāls animācijas filmām tika izmantota latviešu folklora (latviešu tautas pasakas, teikas, mīklas), tādejādi rosinot interesi par latviešu kultūru un valodu. Tas ir mūsdienīgs veids, kā stiprināt saikni ar Latviju un stimulēt bērnu, jauniešu sadarbību, latvisko pašapziņu un radošo darbību.
 
 
Nometnē bērni iepazinās ne vien ar folkloru, animācijas filmu veidošanu, bet arī ar papīra liešanu kā tehnoloģiju un mākslu. Animācijas filmas bērni veidoja no pašu izlietajiem papīriem, pašu izgatavotām papīra un plastilīna lellēm. Veidojot animācijas filmas, bērni saprata, ka tehnoloģijas var izmantot savai radošajai darbībai, savu talantu izkopšanai un sevis reprezentācijai. Savukārt, bērnu vecākiem nometne palīdzēja saprast, ka mūsdienu patērētāju kultūrā svarīgi ir aktualizēt cilvēka potenciālu kā resursu, kas spēj radīt gan materiālās, gan nemateriālās vērtības. Veidojot animācijas filmas, bērni mācījās radīt paši: radīt papīru, radīt tēlus, mācīties atdzīvināt tēlus ekrānā un beigu beigās izmantot šos tēlus kā medijus vizuālu, digitālu stāstu stāstīšanā. Animācijas filmu veidošana pierāda, ka mūsdienu informācijas tehnoloģijas var kalpot sadarbības prasmju pilnveidei, radošai pašizpausmei un vēstījuma reprezentācijai. Nometnes laikā animācijas nodarbības papildināja latviešu valodas un rokdarbu nodarbības, rotaļnodarbības, sportiskās aktivitātes un pārgājiens – ekskursija uz tuvējo rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa muzeju "Riekstiņi" Neretas novadā.
Laiks nometnē aizritēja steidzīgi, raiti un spraigi daudzveidīgajās nodarbībās, atpūtas un kultūras pasākumos. Nometnes pēdējās dienās dalībnieki izveidotās filmiņas ierakstīja DVD, kurus saņēma kā dāvanas. Visus nometnes laikā izgatavotos darbiņus rokdarbu nodarbībās bērni varēja paņemt līdzi uz mājām atmiņai par nedēļu Latvijā – Rites tautskolā.
 
Bildes Ilzes Dilānes blogā
 
 
Šūšanas kursi augustā
Mums paveicās, ka augustā Rites tautskolā viesojās divas dāņu šūšanas skolotājas Mette Riis Klausen un Hanne Lykke Johansen. Abas ir ļoti pieredzējušas šuvējas, tādēļ varēja palīdzēt sašūt kreklus, kleitas un bikses. Viņas prot veidot ļoti labus kleitu modeļus. Šūšanas kursos piedalījās sešas sievietes, un katra varēja saņemt palīdzību, ja tā bija nepieciešama. Mēs ceram, ka skolotājas paviesosies Rites tautskolā vēl kādu reizi, un mēs esam ļoti pateicīgi par viņu centieniem.
 
 
Kursu noslēgumā sekoja jauka tērpu demonstrēšana.
 
Fotogalerija