Aktivitātes 2015


 

Rites tautskolas asambleja un 20 gadu jubileja
Tradicionāli katru gadu maijā notiek biedrības «Rites tautskola» gada pārskata pilnsapulce jeb asambleja. Šogad tautskolas biedri, draugi, kaimiņi un atbalstītāji pulcējās gan uz kopsapulci, gan arī uz Rites tautskolas pastāvēšanas divdesmit gadu jubileju. (skat. galeriju)
Pasākumā piedalījās vairāk nekā 30 biedri no Latvijas un 25 dāņu atbalsta grupas biedri, kā arī sieviešu klubs «Kamenes», viesi no Lietuvas Republikas Suvainišķiem, lūgtie viesi no Rites, Viesītes, Jēkabpils un Neretas, kuri atbalstīja tautskolas dibināšanas ideju un bija palīgi ēkas atjaunošanā.
Pasākuma pirmajā daļā notika biedru un atbalsta grupas kopsapulce ar atskatu uz paveikto, finanšu pārskatu un valdes vēlēšanām. Biedrības «Rites tautskola» valdes priekšsēdētāja Mirdza Trakina sniedza atskaiti par 2014. gadā paveikto. Skolas direktors Niels Bendix Knudsen Mirdzas stāstījumu ilustrēja ar fotogrāfijām no pasākumiem. Lidija Ozoliņa vērtēja projekta «Kultūras gidi aktīvām vecumdienām» gaitu un devumu Neretas senioru sabiedrībā. Valdes pārstāve Lis Hazel Nielsen informēja par 2015. gadā plānotajām kultūras aktivitātēm. Grāmatvede Ritma Vainovska iepazīstināja klātesošos ar finanšu pārskatu. Sanāksmes pirmā daļa noslēdzās ar valdes vēlēšanām.
Pēc īsa pārtraukuma tautskolas direktors Niels Bendix Knudsen aicināja viesus atpakaļ skolas zālē un kopā ar Lis Hazel Nielsen īsi stāstīja par viņu darbu vecās Rites pamatskolas ēkas atjaunošanā, Rites tautskolas dibināšanā, tautskolas idejas popularizēšanā vietējā un Latvijas sabiedrībā. Viņi izteica pateicību kaimiņiem, Rites pagasta pārvaldei, Viesītes novada domei, Jēkabpils novada domes darbiniekiem un Rites pagasta iedzīvotājiem par atbalstu. Visu laiku uz ekrāna mainījās slaidi no pasākumiem un darbiem divdesmit gadu garumā. Pēc tam viņi iepazīstināja ar jauno grāmatu «Rites tautskola 20 gadu laikā: 1994 — 2014». (Norādes, kā lejupielādēt šo grāmatu, skatīt šeit ) Tā ir atmiņu grāmata, kuru sarakstījuši un atmiņas sakopojuši Lis Hazel Nielsen un Niels Bendix Knudsen, piebilstot, ka grāmatā daudz fotogrāfiju, bet informācija nav viennozīmīga, jo pa gadiem daudz kas aizmirstas un izzūd no atmiņas. Taču grāmatu kā dāvanu katrs pasākuma dalībnieks varēja saņemt tikai vakara noslēgumā, lai uzreiz neieslīgtu tās pētīšanā, bet izbaudītu koncertu, kuru pēc īsa starpbrīža sniedza dziedošā ģimene no Kokneses.
Svētku dalībniekiem mūziķi dziedāja, spēlēja un stāstīja īsu latviešu tautas mūzikas instrumentu vēsturi, iepazīstinot ar to skanējuma īpatnībām. Stāstījumu dāņu valodā tulkoja Guna, lai arī dāņu atbalsta grupas viesi vairāk uzzinātu par latviešu kultūru. Repertuārā ansamblim ir tautas dziesmas, tādēļ latvieši aktīvi dziedāja līdzi.
Pēc koncerta sekoja saviesīgā daļa — tautskolas saimnieču sarūpētās vakariņas kopā ar dāņu draugiem. Kad drusku bija baudīti garšīgie ēdieni, sākās sadziedāšanās un rotaļas vairāku stundu garumā gan latviešu, gan dāņu valodā, gan dziedāšana un dejošana mūziķu pavadījumā. Visi devāmies mājās garīgi un emocionāli bagātināti. Paldies tautskolas saimniekiem, biedrības valdei, visiem dalībniekiem par jauko pasākumu!

Lidija OZOLIŅA, Rites tautskolas biedre, valdes locekle.
Pārpublicēts no laikraksta „Brīvā Daugava”.

 

Kultūras gidu konference
Š.g. 27. jūlijā plkst. 10:00 Rites tautskolā notiks Kultūras gidu projekta noslēguma konference.
Šis Nordplus atbalstītais projekts Latvijā, Dānijā, Igaunijā un Lietuvā noslēgsies 31. jūlijā.
Konferences dienas kārtībā apspriežamie jautājumi būs sekojoši:
1. Vietējo pašvaldību pārstāvju un iedzīvotāju iepazīstināšana ar projekta norises gaitu.
2. Sadarbības iespējas ar citām valstīm.
3. Idejas projekta turpināšanai vietējā mērogā.
4. Kafijas pauze.
5. Kā izplatīt šo ideju tālāk.
6. Kultūras gidu rokasgrāmata.
7. Konferences noslēgums.
Mēs ielūdzam Jūs piedalīties mūsu noslēguma konfrencē Ritē š.g. 27. jūlijā no plkst. 10:00 līdz 13:00.

 

Vasaras kursi sievietēm
Arī šogad mums bija darbnīcas ar atšķirīgu saturu. Mums izdevās pierunāt 5 dāņu sievietes atbraukt uz Latviju kā pasniedzējām. Tās bija Lisse Kristensson, Ditte Bræstrup, Jytte Jensen, Margit Bræstrupp un Lisbeth Andersen.
Lisbeth šeit bija pagājušajā gadā un mācīja adīt ar pērlēm, šogad viņa mācīja mozaīkas izšūšanu un izrotāt spilvenus ar smalku rakstu. Viena sieviete izgatavoja arī lielu paklāju. Lisse mācīja, kā aust lentes, Ditte un Margit tamborēt, un Ditte ar lielām adatām tamborēja apģērba strēmeles, kā rezultātā tapa paklāji. Jytte mācīja jaunus veidus, kā adīt uzročus (pulsa sildītājus). (skat. galeriju)
No Latvijas puses Inga mums mācīja izgatavot sveces no īsta bišu vaska, bet Jolanta gatavoja ziepes un mazliet mācīja dekupāžu sievietēm, kuras vēlējās to izmēģināt. Kvalificēta pinumu skolotāja Sandra ieradās uz divām dienām, un šoreiz viņa mācīja, kā nopīt skaistu grozu ar cieto apakšu un, līmējot koka gabaliņus uz kartona, veidot nelielus mākslas darbus.
Tāpat šajos kursos tika veidoti rotājumi no papīra ar ziedu un kukaiņu attēliem. Kopumā visa nedēļa bija piesātināta ar dažādām aktivitātēm, un tā noslēdzās ar plašu rokdarbu izstādi. Uz to bija ieradusies arī korespondente no avīzes "Brīvā Daugava" un iepazinās ar skolu, tajā notiekošajiem pasākumiem, kā arī fotogrāfēja izstādes eksponātus. Visas kursu dalībnieces bija sajūsmā par paveikto.
Šīsvasaras kursus ar dalības maksu 5 EUR apmeklēja aptuveni 30 sievietes. Niels katru dienu brauca ar busiņu uz 20 km attālo Aknīsti, lai atvestu un aizvestu uz nodarbībām 8 sievietes.

 
 
Lomu spēles
Šogad mēs gribējām organizēt bērniem kaut ko jaunu. Un tās bija lomu spēles, kopš laimīgā kārtā mums bija izdevies nodibināt kontaktus ar Tune Harbo, pasniedzēju no Dānijas, kurš ir specializējies tieši lomu spēļu apmācībā. Viņš atbrauca uz Latviju ar saviem diviem draugiem, Katja un Nikolaj. Četru dienu garumā viņi kopā ar latviešu bērnu nometnes vadītājiem, skolotājām Natāliju Grīnvaldi un Lidiju Ozoliņu, un Klāvu Bajinski, vadīja lomu spēļu nodarbības 20 bērniem vecumā no 8 līdz 13 gadiem (7 zēniem un 13 meitenēm), kuri dzīvoja skolā. Lomu spēles Latvijā vēl nav iekarojušas lielu popularitāti, it īpaši lauku reģionos.
Bērniem tika mācīti lomu spēļu pamatnoteikumi, īpašu uzmanību pievēršot drošības noteikumiem, apejoties ar zobeniem, cirvjiem un lokiem ar bultām. Papildus viņiem mācīja grimmēties, ar speciālu krāsu uzpūst tetovējumus un uz sejām zīmēt skaistus ornamentus. Visiem tika darināti apmetņi ar savu īpašo simboliku. Ar lateksa un plastmasas izejmateriālu palīdzību bērniem mācīja veidot ievainojumu rētas, kas izskatījās ļoti dabiskas. Apmācības notika angļu un latviešu valodās, un daudzi bērni jau pietiekami labi saprata dāņu pasniedzēju teikto un bija priecīgi par savām zināšanām angļu valodā.
Tās bija ilgstošas kaujas un dažāda veida kustību aktivitātes visas dienas garumā, tādēļ vakaros visi bērni jutās noguruši. Četras dienas pagāja ļoti ātri, bet noslēgumā bija paredzēts atrādīt vecākiem zobencīņu paraugdemonstrējumus. Neskatoties uz stipri lietaino laiku, bērni, Tune, Katja un Nikolaj tomēr nospēlēja savu izrādi, kamēr vecāki lietū varēja vērot notiekošo kaujas laukā un baudīt kafiju un kūkas. (skat. galeriju)
Tas bija veksmīgs pasākums, ko mēs ceram atkārtot arī nākamgad.
 
 
Animācijas darbnīca
Animācijas veidošanas kursi Lolitas Šteinbergas vadībā.
Šogad Lolita atkal pie mums ir atgriezusies, jo viņai bija mazs pārtraukums sakarā ar meitiņas piedzimšanu. Un kopā ar Natāliju Grīnvaldi, Klāvu Bajinski un Maiju Daugavieti viņa vadīja animācijas kursus 22 bērniem vecumā no 8 līdz 13 gadiem, vairums no kuriem bija meitenes. Arī šoreiz vienu nedēļu bērni dzīvoja skolā, un viņiem bija pilna laika nodarbības visas dienas garumā. Papīra izgatavošanas meistares un mākslinieces Ilzes Dilānes vadībā bērni iemācījās gatavot papīru no auduma sloksnēm. (Apskatīt šeit) Izgatavotais papīrs tika izmantots animācijas filmu dekorācijām. Tāpat bērniem bija jāizgatavo lelles no līmlentas, ietērpjot tās un izkrāsojot sejas. Arī šīs lelles tika izmantotas animācijas filmu veidošanai. Ne viss laiks tika veltīts tikai animāciju veidošanai, bija arī brīvais laiks un sporta aktivitātes Klāva Bajinska vadībā, kā arī nakšņošana teltīs, ugunskura kurināšana, desiņu cepšana un maizes mīklas cepšana uz kociņa, kas ir dāņu tradīcija. Tā bija vēl viena lieliska vasaras nometne bērniem, par ko gribam pateikties skolotājiem un visam iesaistītajam personālam. (skat. galeriju)
 
 
 
Gleznošanas kursi
Augustā skolu apmeklēja Børge Pugholm un viņa sieva Bodil. Ikdienā Børge strādā par pasniedzēju Pedagoģiskajā skolotāju apmācību centrā Viborgā. Viņš piekrita organizēt glezniecības kursus studentiem ar priekšzināšanām, bet galarezultātā tā izrādījās jaukta komanda pieredzējušu un nepieredzējušu kursantu. 20 cilvēki bija ļoti pārņemti un pārsteigti par Børge mācīšanas metodēm, un tika uzgleznotas daudzas gleznas. Dažas no tām vēlāk tika ziedotas skolai. (skat. galeriju)

 
Raiņa un Aspazijas 150-gades tematiskā pēcpusdiena
Šogad Latvijā tiek atzīmēta Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja. Tādēļ uz skolu uzaicināja Raiņa un Aspazijas vasarnīcas speciālisti Astrīdu Cīruli, lai nolasītu lekciju par abiem slavenajiem dzejniekiem. Gandrīz divu stundu garajā stāstījumā, ko papildināja arī ar dzejnieku dzīves fotogrāfijām, uzmanīgi klausījās 21 pasākuma apmeklētājs.
 
 
Rīgā slaveno dzejnieku vārdā ir nosauktas divas ielas: Raiņa bulvāris un Aspazijas bulvāris, un starp šīm ielām tek pilsētas ūdens kanāls. Rainis bija ieslodzīts un tika vajāts savu politisko uzskatu dēļ, taču galarezultātā viņš kļuva par Latvijas Nacionālā teātra direktoru 1921. gadā un no 1926. līdz 1928. gadam bija Izglītības ministrs. Abi dzejnieki ar savu daiļradi ir devuši milzīgu ieguldījumu latviešu kultūrā. (skat. galeriju)
 

Adīšana vienadatas pinuma tehnikā
Trešdien, 4. novembrī Rites tautskolā notika adīšanas vienadatas pinuma tehnikā kursi. Skolā viesojās Madara Briede, un viņa mācīja 15 sievietēm adatas pinumu.
Adatas pinums ir ļoti sens adīšanas paņēmiens, un skolotāja mums rādīja bildes, kurās bija redzamas šajā tehnikā adītas zeķes un cimdi pat no Bronzas laikmeta. Turklāt šo adīšanas paņēmienu izmantoja visā pasaulē.
Adata tiek izgatavota no govs augšstilba kaula un tai ir jābūt ļoti izturīgai. Mēs varējām iegādāties šīs adatas no Madaras.
Mēs sākām apgūt adatas pinumu Madaras vadībā un tehnika šķita vienkārša, taču, lai iegūtu labus rezultātus, vajag vairāk vingrināties.
Ja Jūs ieinteresējusi minētā adīšanas tehnika, vairāk par to var uzzināt, apmeklējot interneta vietni: http://amata.lv/2015/04/14/macisimies-senu-adisanas-panemienu/
Pēc kursiem mums visiem vajadzētu mājās vairāk vingrināties, jo Madara vēlreiz mūs apciemos nākamgad 9. janvārī (sestdien) no plkst. 10:00 līdz 14:30.
Tad ikviens arī varēs saņemt atbildes uz visiem jautājumiem, kas būs radušies vingrināšanās laikā mājās.
Visi tiek laipni aicināti uz Rites tautskolu sestdien 9. janvārī (2016), pat tad, ja Jūs neapmeklējāt kursus pirmo reizi. Adatu būs iespējams iegādāties uz vietas par 4 EUR, līdzi vēlams paņemt savu dziju.
Kursi būs bezmaksas, vienīgi pusdienu kopgaldam paņemiet kādu našķi. (skat. galeriju)

Ar cieņu,
Niels Bendix Knudsen un Lis Hazel Nielsen