Aktivitātes 2011

 
Plāni uz 2011.gadu
8. aprīlī Rites tautskolā viesosies Dānijas vēstnieks Latvijā Per Carlsen.
No 15. aprīļa līdz 5. maijam projekta VSIS (Volunteer Seniors in Schools) ietvaros Rites tautskolā uzturēsies četri pensionāri no Dānijas, kuri iegūs pieredzi Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolā.
No 11. līdz 13. maijam skolā noritēs projekta "7 online tools for adult learning" konference, kurā piedalīsies pārstāvji no Norvēģijas, Farēru salām, Dānijas, Zviedrijas, Somijas un Latvijas. Projekta mājas lapa angļu valodā: NOVA un mājas lapas tulkojums latviešu valodā, izmantojot Google tulkotāju šeit.
4. jūnijā skolas ikgadējā Ģenerālā asambleja.
No 27. jūnija līdz 1. jūlijam Animācijas darbnīca bērniem (vecumā no 8 līdz 15 gadiem).
No 4. līdz 10. jūlijam adīšanas kursi sievietēm (latviešu/dāņu).
No 17. līdz 23. jūlijam Teātra kursi bērniem.
No 25. jūlija līdz 5. augustam angļu valodas kursi.
1. un 3. decembrī Ziemassvētku kursi: dekoru veidošana un sveču liešana.
 
Vēstnieka vizīte
8. aprīlī Rites tautskolā viesojās Dānijas vēstnieks Latvijā Per Carlsen.
Viņš apskatīja skolu, un mēs runājām par šajā gadā plānotajām aktivitātēm, kā arī par skolas renovāciju un vēsturi.
Vēstnieks pastāstīja par savu iepriekšējo darbu Viļņā un Maskavā, kur viņš agrāk pildīja vēstnieka amatu. Mēs apspriedām to, kā skola un vēstniecība nākotnē varētu sadarboties.
Dānijas vēstniecība rīko svinības par godu Eiropas dienai 8. maijā, bet 3. jūnijā tiek atzīmēta Dānijas Konstitūcijas diena.
Vairāk bilžu skatīt foto galerijā.
 
 
Projekts "Brīvprātīgie seniori skolās"
Š.g. 18. aprīlī sadarbībā ar Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolu startēja projekts "Brīvprātīgie seniori skolās". Pieredzes apmaiņā tajā piedalās 4 seniori no Dānijas: Jorgen Eriksen, Henning Andersen, Erik Hansen un Mogens Pedersen. 25. aprīlī viņiem pievienosies vēl piecas kundzes: Merete Moller Rasmussen, Parupas skolas direktore, Grete Hjulmand Kragh Petersen, senioru projekta koordinatore Parupas skolā, Elisabeth Eriksen, pensionāre un Jorgen Eriksen sieva, Emma Provstgaard, pensionāre, un Birte Andersen, pensionēta skolotāja un Henning Andersen sieva. Projekts ilgs līdz 5. maijam.
 
Četri dāņu pensionāri, kuri piedalījās projektā
 
Kopā ar latviešu pensionāriem un citiem projektā iesaistītajiem cilvēkiem...
 
... un kopā ar projekta iniciatoriem un skolas pārstāvjiem
 
Ģenerālā asambleja Rites tautskolā 2011. gada 4. jūnijā
Tā bija 16. Ģenerālā asambleja. Pirmā notika Bincānos tālajā 1994. gadā.
 
 
Niels Bendix sveica klātesošos un informēja, ka 5. jūnijā tiek atzīmēta Dānijas Konstitūcijas diena, un ka tie vēl joprojām ir ļoti svarīgi svētki Dānijā. Savā uzrunā viņš uzsvēra, ka latviešiem vajadzētu izmantot savas demokrātiskās tiesības un piedalīties vēlēšanās.
Ģenerālā asambleja pulcēja 36 viesus, 7 no kuriem bija dāņi. Viss noritēja pēc dienas kārtības, un nekādi jauni priekšlikumi netika izteikti. Skolas padomes priekšsēdētāja Mirdza Trakina nolasīja ziņojumu par paveikto iepriekšējā gadā, un viens no viesiem izteica savu viedokli, ka skolā tiešam bija notikušas daudz un dažādas aktivitātes. Skolas direktors arī pastāstīja par paveikto, papildinot savu stāstījumu ar fotogrāfiju sēriju. Visi klātesošie tika iepazīstināti ar skolas tēriņiem, ko apstiprināja arī auditora ziņojums.
Pēc tam dalībniekus iepazīstināja ar šāgada plānotajiem pasākumiem:
Bērnu animācijas darbnīca un nometne ar Lolitu, Natāliju un Lidiju Ozoliņu, vasaras kursi ar Hanne Dybmose, Aase Lundby, Anna Nielsen, teātra kursi bērniem ar Peter Thybo, angļu valodas kursi ar Gitu Skrebeli. Agita Augstkalniete ieteica datorkursus iesācējiem, ja viņai izdotos atrast skolotāju un vēl dažus interesentus, skola to atbalstītu. Kā pilnīgu novitāti Niels Bendix ieteica kulinārijas kursus vīriešiem šoruden. Četri interesenti jau ir pieteikušies.
Pieteikumi projektiem: Pensionāru projekts noslēgsies 1. augustā, un skola ir iesniegusi jaunu pieteikumu brošūras izdošanai par to, "kā sākt pensionāru projektu skolā". Tāpat ir iesniegti divi pieteikumi Nordplus un ES par 14 dienu kokgriešanas kursiem un vienas nedēļas kursiem pieaugušajiem vecumā virs 50.
Noslēgumā skolas vadība pateicās visiem par sadarbību, kā arī pasniedza ziedus skolas valdei.
 
Animācijas darbnīca bērniem "Reiz sensenos laikos Ritē…"
Darbu šajā nedēļā vadīja skolotāju komanda: vadītāja Lidija Ozoliņa, animācijas filmu veidošanas speciāliste skolotāja Lolita Šteinberga, viņas asistente studente Laila Zupa, skolotāja Natālija Grīnvalde un Lis Nielsen no Rites tautskolas. Darbnīcā piedalījās 22 bērni un jaunieši no 6 līdz 15 gadiem gan no Rites, gan Neretas pagastiem, gan arī no Jēkabpils, Salaspils, Ķekavas un Rīgas.
 
 
Piecu dienu ilgo animācijas darbnīcu rezultātā tapa 8 nelielas filmiņas, kurās dokumentēta Rites pagasta vēsture, cilvēki, bērnu sajūtas dzejas lasījumos. Animācijas darbnīcās bērni un jaunieši atraktīvi līdzdarbojās un mācījās dzīvo vēsturi caur animāciju kā vienu no mākslas veidiem. Viņi radoši izdzīvoja senatnes notikumus un tagadni, iemācoties saprast sevi un citus ne tikai vienaudžu vidū, bet iemācījās cienīt un sasprast dažādu paaudžu cilvēkus.
 
 
Vasaras nometne sievietēm Rites tautskolā, 2011.gada jūlijs
32 sievietes aktīvi piedalījās vasaras kursos Rites tautskolā, kas tika organizēti pēc darbnīcu principa. Kopā bija 7 darbnīcas, kuras vadīja 7 brīvprātīgās skolotājas. 4 brīvprātīgās no Dānijas, viena no Krievijas un divas no Latvijas, tāpēc tika runāts dažādās valodās, ieskaitot ķermeņa valodu.
Dažas adīja apkaklītes, izmantojot pērļu adījumus ar jauku dziju, citas auda šalles uz lielām preskartona plāksnēm, vēl citas darināja krelles no materiāla Fimo un izveidoja unikālas kaklarotas vai auskaru pāri. Dažas izvēlējās veidot lelles no lupatām un panāca labus rezultātus, citas izrotāja spoguļus un mazus galdus ar mozaīkām, dažas izveidoja skaistas cepures no koku lapām un, visbeidzot, citas adīja čības. Dalības maksa bija 3 Ls, taču katra dalībniece varēja sarūpēt kādu cienastu pusdienām, savukārt skola visus nodrošināja ar kafiju un maizi.
Kādā no aktivitāšu piepildītajām dienām ieradās Māra Daugaviete, labi pazīstama krievu gleznotāja, un kopā ar citiem Krievijas māksliniekiem apskatīja skolu. Noslēgumā sievietes sanāca uz pasēdēšanu ar smalkmaizītēm, bet skolotāji pateicībā par brīnišķīgo nedēļu saņēma ziedus. Bildes skatīt foto galerijā.
 
Pantomīmas teātra darbnīca bērniem un jauniešiem
No 17.jūlija līdz 23. jūlijam 26 bērni no Neretas, Aknīstes, Jēkabpils, Rites, Pilskalnes, Rīgas apguva pantomīmas pamatprincipus Comedia de’ll Arte stilā dāņu pasniedzēja Peter Thybo Sorensen vadībā. Bērni un jaunieši, iestudējot pasaku motīvus, komiskas un traģiskas ikdienas dzīves situācijas, varēja iedzīvoties dažādos tēlos, to emocionālajos pārdzīvojumos. Dalībnieki mācījās izmantot ķermeņa valodu, grimu, skaņu, mūziku, tērpus un skatuves noformējumu kā efektīgus līdzekļus, lai stāstītu auditorijai neaizmirstamus stāstus. Darbnīcas noslēguma pasākumā 23.jūlijā vecāki un ikviens interesents varēja vērot trīs pirmizrādes: „Pasaka par Pelnrušķīti”, „Kaķīšu stāsts”, „Sprīdītis”. Darbnīcu finansēja bērnu vecāki un dāņu sponsori.
 
 
 
26 jaunie aktieri, direktors Niels Bendix Knudsen, padomes locekle Lis Hazel Nielsen, skolotājs un režisors Peter Thybo Sorensen, darbnīcas vadītāja Lidija Ozoliņa, skolotāja Natālija Grīnvalde, tērpu un dekorāciju māksliniece Maija Arseņjeva, virtuves darbinieces Velta Auzenberga, Sandra Strumska.
 
Profesionālās pilnveides kursi skolotājiem "Animācijas izmantošanas iespējas izglītībā"
(24.10.2011.-27.10.2011.)
Profesionālās pilnveides kurus sešām no Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas un vienai no Sproģu pamatskolas skolotājām vadīja Latvijas Universitātes doktorante Lolita Šteinberga. Kursu mērķis bija veidot skolotājiem zināšanas par animācijas izmantošanas iespējām izglītībā un attīstīt prasmes izmantot animāciju kā mācību līdzekli pedagoģiskajā darbā. Skolotājas klausījās lekcijas par izglītības aktualitātēm 21.gs., par radošuma nozīmi konceptuālajā laikmetā (D.Pink), par stāstu nozīmi kultūrā, izglītībā un visbeidzot iepazinās ar animācijas teorētisko pamatojumu pedagoģijā. Praktiskajās nodarbībās skolotājas iepazinās ar animācijas filmu veidošanas procesu un dažādām animācijas tehnikām, četru dienu laikā izveidojot 6 animācijas filmiņas.
 
 
Rokdarbu darbnīca
No 24.oktobra līdz 28.oktobrim jau otro reizi Rites tautskolā viesojās dāņu skolotāja un rokdarbniece Conny Rasmussen. Viņa 15 Neretas un Rites pagasta sievām mācīja jaunas rokdarbu tehnikas tamborēšanā, kā arī vītu un pītu rotu, somiņu izgatavošanā, kur kā izejmateriālus izmantoja vecus žurnālus, komiksu grāmatas, kafijas iepakojuma paciņas un gumiju.