Aktivitātes 2009

 
Ģenerālā asambleja Rites tautskolā
Debesbraukšanas dienā 15. reizi Rites tautskolā notika Ģenerālā asambleja, kas pulcēja 30 dalībniekus. Viņu vidū bija 10 dāņi, ieskaitot pārstāvjus no Dānijas Kultūras institūta un Dānijas vēstniecības.
Skolas priekšēdētāja Brigita Lāce un skolas direktors Niels Bendiks runāja par pagājušā gada aktivitātēm, mazliet par krīzi un skolas pasākumiem šā gada pavasarī. Tika rādītas fotogrāfijas un filmas no pagājušā gada kursiem. Simons Drevsens no Dānijas Kultūras institūta bija palīdzējis vienkāršot skolas statūtus, turklāt viņš bija sapulces vadītājs. Vienkāršotie statūti tika apstiprināti, un tagad tajos ir minēts, ka skola piedāvā aktivitātes bērniem un pieaugušajiem, kas ir ļoti svarīgi, piesaistot līdzekļus no dažādiem fondiem. Pamatojoties uz statūtiem, tad tagad skolas padomē ir jābūt ievēlētiem 4 latviešiem un 3 dāņiem.
Tāpat kā pagājušajā gadā, arī šogad Dānijas Kultūras institūts apsolīja atbalstīt animācijas kursus. Diemžēl skola nebija saņēmusi atbildi uz iesniegumu par vasaras kursiem vietējiem bērniem, tāpēc nav zināms, vai būs pietiekami daudz līdzekļu, kaut gan tika saņemts dāņu palīdzības grupas atbalsts. Taču ap 10. jūniju vietējām sievietēm varētu notikt vasaras kursi, pateicoties dāņu palīdzības grupas finansiālajam atbalstam. Pēc sapulces notika saviesīga pasēdēšana, un omulīgas jautrības gaisotnē skolas vadība pateicās Simonam Drevsenam un Katjai par tulkošanu.
 
Ekskursija uz Ludzu
Divas dienas pirms Ģenerālās asamblejas pārstāvji no Dānijas ar skolas autobusu bija devušies ekskursijā uz Ludzu. Grupa vēlējās redzēt robežpunktu, kur satiekas Krievijas, Baltkrievijas un Latvijas robežas. Tas bija ceļojums pa mežu, kurā atradās robežobjekts ar augstu žogu, un bija dzirdama signalizācija, taču apkārtnē nebija neviena cilvēka. Tādēļ mūsu grupa, apgriezusi autobusu, devās atpakaļ pa meža ceļu. Kad izbraucām uz asfaltēta ceļa, kur mūs jau sagaidīja robežsargu automašīna, ekskursantu grupai vajadzēja sekot tai uz vietējo robežsargu nodaļu. Tur mēs gaidījām pusotru stundu, līdz saņēmām 2 dienu uzturēšanās atļaujas pierobežas joslā. Bet citādi ekskursijas mērķis bija arī apciemot dāni Henriku Mollerupu, kam pieder savrupmāja Ludzas apkaimē. Henrika īpašums atrodas brīnišķīgā paugurainā apvidū ar burvīgu skatu uz Krievijas mežiem, un viņam pat pieder 200 hektāru zemes ar mežu. Māja un saimniecības ēkas ir būvētas no resniem apaļkokiem, un Henriks ir nomainījis ēkām jumtu, kā arī renovējis dzīvojamās telpas.
Diemžēl Henriks ir zādzību nomocīts, jo viņš tur neuzturas bieži. Šoreiz atkal bija notikusi zādzība, un zagļi bija aiznesuši labus darbarīkus. Viņi bija noplēsuši no sienas jaunu skaiduplates plāksni un sagatavojuši to promnešanai. Tagad tajā vietā rēgojas netīras tapetes. Kā teica Henriks, tad ikreiz, kad kaut kas tiek nozagts, zūd interese atgriezties šajā mājā. Henrikam šis namīpašums pieder jau 7 gadus, un tagad viņš sāk domāt par tā pārdošanu.
Ekskursijas dalībnieki nakšņoja modernā kotedžā ar saunu un dušām netālu no Nirzas ezera. Vakariņās un brokastīs saimnieki cienāja viņus ar mājās gatavotu ēdienu, un tas viss bija par pieņemamu cenu. Mēs peldējām laivās pa ezeru, klausījāmies lakstīgalas un redzējām vālodzi.
 
Aktivitātes Rites tautskolā 2009. gada jūnijā un jūlijā bildēs
 
Vasaras kursu sākums
Dāņu pasniedzēja Hanne Dybmose izskaidro bumbiņu velšanas tehnoloģiju
Sievietes veļ bumbiņas, no kurām vēlāk tiks veidotas kaklarotas
Un lūk arī rezultāts
No satītām stieplēm veidots koks
Sandra Plikša māca kreļļu vēršanu
Elza Poriete pasniedz floristiku
Kursu noslēguma svinības
Skolu apciemoja Ibena Nova Djurasa. Viņa organizēja adītāju grupu, kuru adītās zeķes un cimdi tiek pārdoti Dānijā
Bērnu vasaras nometnes rīta rosme
Animācijas kursus bērniem vadīja pasniedzēja no Rīgas. Kursus daļēji finansēja Dānijas Kultūras institūts
Bērni atpūšas pie Saukas ezera
Bērni pusdieno stingrā skolotājas Lidijas Ozoliņas uzraudzībā
Puikām nācās arī mazliet pastrādāt
 
Projekts "Pensionāri skolā"
Šogad Rites tautskola un Karlskronas Folkuniversity lūdza finansējumu Ziemeļu Ministru padomei Stokholmā, un mums tika piešķirti līdzekļi.
Mēs plānojam uzsākt veco ļaužu nodarbināšanu Dānijā un Latvijā pēc Zviedrijas parauga. Pensionāri ar dažādu darba pieredzi varētu iet uz skolām palīdzēt skolotājiem kā brīvprātīgie. Pensionāri ir liela sociālā grupa, kuri dažādos veidos varētu dot savu ieguldījumu labākas sabiedrības veidošanā. Pensionāri justos veselīgāk, pavadot laiku ar bērniem. Arī skolēni iegūtu labākas iespējas sabalancētākai dzīvei, kontaktējoties ar dažāda vecuma cilvēkiem. Pirms došanās uz skolu pensionāriem vajadzētu iziet vienas nedēļas iepazīšanās kursu, lai viņiem rastos priekšstats par to, kā mūsdienās funkcionē skola.
Līdzīgs projekts plaši un veiksmīgi tiek īstenots Zviedrijā, un, mūsuprāt, ideju varētu nodot arī citām Baltijas un Ziemeļvalstīm. Lai projekts vieglāk realizētos daudzās citās valstīs un teritorijās, nepieciešams iegūt precīzus instrumentus un metodes no Zviedrijas modeļa. Būtu jārada ļoti detalizēts līdzīgu projektu ieviešanas algoritms, kas balstītos uz Zviedrijas modeli, un jāizmēģina divās organizācijās Dānijā un Latvijā.
Tādēļ septembrī 4 dāņu un 2 latviešu skolotāji devās uz Zviedriju, kur vienu nedēļu pavadīja, apmeklējot skolas, tiekoties ar politiķiem un skolotājiem, lai iemācītos, kā īstenot ideju Latvijā un Dānijā.
 
Zemāk aplūkojamas bildes no Zviedrijas brauciena
 
Folkuniversity apmeklējuma laikā Aija Vesmane, Ruta Aukspole, Latvija, Niels Bendiks Knudsens, Dānija un Elsmari Furuvall Mattsson no Karlskronas
Rotaļu laukums pie Rozenfelda skolas Karlskronā, Zviedrijā
Ruta Aukspole no Latvijas pie rotaļu laukuma Rozenfelda skolā
Pusdienas Rozenfelda skolā
Gun Hansson nodarbībās ar bērniem
 
Sēru vēsts
Dziļās sērās paziņojam, ka š.g. 19.oktobrī mūžībā aizgāja ilggadējs Rites tautskolas atbalstītājs un skolas padomes loceklis Niels Kristians Henriksens. Izsakām līdzjūtību tuviniekiem.
 
Ziemassvētku kursi
Rites tautskolas 2009.gada aktivitātes noslēdzās ar floristikas kursiem 5.-6.decembrī, ko apmeklēja galvenokārt tuvākās apkaimes sievietes. Divu dienu kursos tika pīti Adventes vainagi, veidotas ziedu kompozīcijas un dažādi rotājumi, izmantojot dabas veltes. Īpaša uzmanība jāpievērš tam, ka Adventes vainagu tapšanas procesā tika izmantoti visdažādākie materiāli, izņemot egļu zarus. Floristikas kursus vadīja Sandra Trakina. Viņas vadībā tapušie jaukie darbi apskatāmi fotogalerijā.