Aktivitātes 2001

Rites tautskolas pirkšana
Pēc ilgām pārrunām abas ieinteresētās puses beidzot panāca vienošanos. 2001. gada februārī Rites pagasts pārdeva skolas ēkas Niels Bendix Knudsen par kopsummu DKK 57000. Divi citi dāņi: Henrik Mollerup un Lis Nielsen ir pirkuma līdzfinansētāji. Īpašums sastāv no skolas ēkām un 2,7 ha zemes. Turpmāk skola tiks izmantota kā tautskola.

Purchase of Rite Folkschool
Rites pagasta priekšsēdētāja Biruta Valaine un Nils Bendiks Knudsens līguma parakstīšanas brīdī.

Ģenerālā asambleja
2001. gada 26. maijā Rites tautskolā notika Ģenerālās asmblejas sēde. Kopā tajā piedalijās 40 pārstāvji, no kuriem 13 bija dāņi.Sandra Mežaraupe ir organizējusi 3 nedēļu angļu valodas un ar apkārtējo vidi saistītu jautājumu kursus, kas sākās 18. jūnijā. Šos kursus apmeklēja 25 skolēni vecumā no 8 līdz 11 g. un daži pensionāri. Kursu pamatuzdevums bija izstrādāt brošūru latviešu un angļu valodās, kas nākotnē varētu informēt tūristus par dabas krāšņākajām vietām Rites pagastā. Šo pasākumu daļēji sponsorēja Dānijas Brīvdabas padome (Friluftsrådet) sadarbībā ar Dānijas Vides ministriju.
  

Eko-tualešu ierīkošanas kursi
No 18. jūlija līdz 3. augustam notika eko-tualešu ierīkošanas kursi. Pasākuma organizators bija Niels Bendix Knudsen. Viņš mācīja, kā īpaši ierīkotā pazemes sistēmā var tikt attīrīti notekūdeņi un kā ierīkot vasaras dušas, izmantojot saules baterijas. Šos kursus arī sponsorēja Dānijas Brīvdabas padome.

Datorkursi
No 13. līdz 24. augustam tika organizēti datorkursi. Pasākuma koordinatori bija John Petersen un Sandra Salmiņa. Tagad mūsu pārziņā ir 15 datori.

Bērniem un pensionāriem organizētie angļu valodas un vides kursi
No 13. līdz 24. augustam notika vēl vieni kursi: angļu valodā un vides jautājumos. Latviešu jaunieši vecumā no 11 līdz 13 g. turpināja tūrisma objektu brošūras izstrādi. Kursus finansēja Dānijas Brīvdabas padome. Organizatori bija Inese un Lis Nielsen.

ACC biedri apmeklē Rites tautskolu
Asociācijas ACC Latvija pārstāvji apmeklēja skolu 25. augustā. Apmeklējuma koordinatore bija Linda Jākobsone.

Saukas lauksaimniecības skola
No 26. līdz 29. jūlijam Rites tautskola tika uzaicināta piedalīties lielā nometnē Saukas lauksaimniecības skolā. 100 jauni skandināvu tautskolu absolventi no Baltijas valstīm satikās un semināra laikā izstrādāja kopēju tautskolu Baltijā projektu.

Divu nedēļu dāņu valodas kursi
11 latviešu jauniešiem skolā tika organizēti dāņu valodas kursi. Šie kursi, kuros piedalījās 9 jaunieši un divas jaunietes, tika rīkoti, lai sagatavotu viņus mācībām lauksaimniecības darbos Dānijā.

  

  

Nodarbības vadīja Lasse Lassen, Anna Nielsen, Nete Thomsen un organizēja Lis Nielsen. Nodarbību laikā Lasse spēlēja ģitāru, un audzēkņi dziedāja dāņu dziesmas.
Mēs ceram, ka varēsim to atkārtot ar panākumiem 2002. gada aprīlī.

  
Dānijas Finanšu ministrija sponsorēja 12 datoru iegādi. Visi audzēkņi bija ļoti apķērīgi un sasniedza lieliskus rezultātus, turklāt nodarbībās tika izmantota datorklase.


  
Dārznieks Henrik Mollerup bija nopūlējies ar egļu izzāģēšanu sporta laukuma apkārtnē.

Gatavošanās vasarai
Saņēmis Brīvdabas padomes atbalstu, Niels Bendix ar audzēkņu palīdzību veica vasaras dušas ierīkošanai nepieciešamos sagatavošanās darbus.

Ābolu projekts
Ir liels prieks paziņot, ka Linda Jākobsone ir guvusi atsaucību Ābolu projekta ietvaros. Bērnu zīmējumi tika nosūtīti vairākiem sponsoriem Latvijā, un iegūtie līdzekļi tiks izlietoti bērnu nometnes rīkošanai nākamvasar.
.

Ābolu projektu atbalstīja:
Zviedrijas vēstniecība Latvijā :: Rites pagasta padome :: Jēkabpils Maizes kombināts :: Andris Ārgalis (Rīgas domes deputāts) :: Valdis Jākobsons (AS GRINDEX valdes priekšsēdētājs) :: Rites tautskola

Darbs pie tūrisma brošūras
Esben Kalhøj, Ira, Austra Lāce, Brigita Lāce un Kārlis turpina darbu, veidojot tuvākās apkaimes tūrisma objektu brošūru.


Konteinera sagatavošana un atvešana no Dānijas
2001. gada 17. decembrī Anne Fraxinus lauku saimniecībā Stenlosā Latvijas - Dānijas asociācijas biedru grupa sagatavoja lielu konteineru. Anne lauku mājas šķūnī tiek uzglabātas mantas, kas tiek sakrātas gada laikā. Daudzi cilvēki palīdzēja savākt šīs mantas, un šoreiz mums tika dāvātas mēbeles, invalīdu ratiņi un inventārs skolām.
Bija lietaina diena, un mums nācās vest mantas no Anne šķūņa līdz smagās automašīnas konteineram ar vieglajām automašīnām, jo konteiners bija pārāk liels, lai varētu piebraukt cieši klāt šķūnim. Taču pa nedēļas nogali mēs piekrāvām konteineri, un tas tika sūtīts uz Aknīsti.
2001. gada 27. decembrī Niels Bendix kopā ar Aknīstes sociālās aprūpes centra vadītāju Irēnu Butkus un Ilonu Kuzmu sagaidīja sūtījumu Latvijā.
Aknīstes pilsēta ar lauku teritoriju atrodas Jēkabpils rajonā aptuveni 170 km no Rīgas un 20 km no Rites tautskolas.
Tajā dienā, neņemot vērā -20C salu un vienu metru biezo sniega kārtu, konteiners tika izkrauts. Pusnaktī daļa no mantām tika pārkrautas citā automašīnā un vestas uz Rites tautskolu. Netālu no skolas smagā automašīna iestiga sniegā. Pilnīgā tumsā no tuvākās apkaimes mājām nāca talkā cilvēki, un viņi pat sameklēja lielu kāpurķēžu traktoru, taču, pirms tas tika iedarbināts, traktora dzinējam vajadzēja karstu ūdeni. Tādēļ talcinieki atnesa 6 spaiņus ar karstu ūdeni, kas tika saliets kāpurķēžu traktora radiatorā. Pēc dažām stundām automašīnu izdevās atbrīvot no sniega gūsta, un tā varēja turpināt ceļu līdz skolai, kur līdz plkst. 5:00 tā tika izkrauta. Dažas dienas vēlāk Niels Bendix un Lis Nielsen tika uzaicināti ciemos pie Aknīstes pilsētas ar lauku teritoriju domes priekšsēdētāja. Viņš izteica savu atzinību un vēlējās zināt, cik daudz cilvēku Dānijā bija palīdzējuši un cik ilgā laikā tika savāktas visas šīs mantas. Sirsnīgi pateicības vārdi tika sūtīti visiem, kuri palīdzēja, tāpat arī Dānijas - Latvijas asociācijai, kas bija lūgusi dāņu sponsoram Tipsmidlerne segt transporta izdevumus.

Ziemassvētki
30. decembrī Velta Auzenberga kopā ar vietējām sievām Rites tautskolā organizēja Ziemassvētku svinēšanu. Tas bija ļoti mājīgs pasākums, kura laikā mūs apciemoja Ziemassvētku vecis, Rūķis un Sniegbaltīte. Viņi katram bija sagādājuši kādu dāvanu, taču, lai to dabūtu, vajadzēja noskaitīt pantiņu, nodziedāt dziesmiņu vai dejot. Klase bija ļoti krāšņi izdekorēta, un stūri tika novietota skaista Ziemassvētku eglīte. Tomēr mēs nedziedājām tik daudz, kā tas parasti Ziemassvētkos tiek darīts Dānijā.